5 perces lecke a napelem rendszerekről
Nem titok, hogy a napsugárzás a tankönyvekben meghatározottak szerint tulajdonképpen egyfajta zöld és megújuló energiaforrás a lakástulajdonosok számára, otthoni méretű berendezések segítségével. Azok a lakástulajdonosok, akik lépéseket tesznek szénlábnyomuk csökkentése, közüzemi számláik csökkentése érdekében, vagy akár lecserélik a régi energiatakarékos készülékeket, profitálhatnak a napelem rendszer előnyeiből.
Ezek a rendszerek leginkább enyhén napos vidékeken lévő házakhoz valók. Bár az ilyen rendszerek működnek felhős vagy borús napokon, nem olyan hatékonyak. A napelemes rendszereket leggyakrabban a tetőn helyezik el, ami valóban kiváló alternatíva az egyébként kihasználatlan terület kihasználására. A napelemek fogadják a napsugárzást, és a leghatékonyabban működnek lapos vagy lejtős tetőkön, kiváló déli kitettséggel. Ha a tető árnyékolt vagy más módon alkalmatlan szoláris telepítésre, földre szerelhető rendszerek állnak rendelkezésre. Tekintettel arra, hogy az energiaátalakítás hatékonyságában a földrajzi és az évszak is szerepet játszik, a webalapú napelem-kalkulátor segítségével a lakástulajdonosok pontosan felmérhetik a napelemes telepítés relatív költségeit és előnyeit a régiójukban.
Az otthoni napelemes rendszerek két fő kategóriába sorolhatók : passzív és aktív:
A passzív napelemes rendszer maximálisan kihasználja a napenergia természetes melegítését, amelyet szigetelésként ismerünk. A napsugárzást fogadó szerkezetnek a nap ívéhez, valamint a helyszín igényeihez való igazítása elsődleges fontosságú mind a hatékonyság, mind a szépség szempontjából az otthona elhelyezésének mérlegelésekor. Néhány példa a passzív napelemes megvalósításra: termikus tömeg (beleértve a téglákat, követ, földtömeget) a szigetelt burkán belül a nap által kisugárzott hő tárolására. Ez könnyen és szépen beépíthető a padlóba és a belső falakba.
Az aktív napelemes rendszer a passzív napelemes rendszerhez hasonlítható, azonban bonyolult folyamata ellenére az ilyen rendszerek több hőt termelnek, mint a passzív rendszerek. Ez a fajta rendszer erősen támaszkodik három alapvető összetevőre: egy napkollektorra a napenergia elnyelésére, egy napelemes tárolórendszerre, valamint egy hőátadó rendszerre, amely elosztja a hőt a megfelelő helyekre a háztartásban. Két saját fő kategóriába sorolhatók: napelemes fotovoltaikus (PV) rendszerek és szoláris termikus rendszerek.
A napenergiát közvetlenül elektromos árammá alakító fotovoltaikus napelemes rendszerek valószínűleg a leggyakoribb otthoni napelemes rendszerek. Elszigetelhetők a fő elektromos hálózattól, ha akkumulátort használnak az éjszakai energia tárolására, vagy hálózatra köthetők. A hálózatra kötött rendszerek a legelterjedtebbek, főként azért, mert lehetővé teszik a lakástulajdonosok számára, hogy hagyományos áramforrásokat használjanak, amikor nem süt a nap, és ellensúlyozzák ezt az energiafelhasználást olyan időszakokban, amikor lehetséges a napenergia-termelés. Egyes áramszolgáltatók még azt is megengedik az otthoni napelemes rendszerrel rendelkező lakástulajdonosoknak, hogy a hálózatra kapcsolt fotovoltaikus elemek által termelt többlet villamos energiát eladják az áramszolgáltatónak, és visszatérítést kapjanak. A szilícium panelek a leggyakrabban használt napelemes napelemek jelenleg, de a vékonyrétegű fotovoltaikus rendszerek is egyre elfogadottabbak. Bár sokkal kevésbé hatékonyak, mint a szilícium panelek, a vékonyfilmes fotovoltaik kisebbek és rugalmasak. Ezek a tulajdonságok lehetővé teszik, hogy könnyen beépíthetők az épületekbe. Például a vékonyrétegű fotovoltaikus elemek egyik gyakori alkalmazása a szoláris zsindely, amelyet úgy alakítanak ki, mint a közönséges tetőzsindelyt.
A napkollektoros rendszerek a napsugárzás segítségével melegítik fel a vizet, fűtik és hűtik a háztartás belsejét, vagy mindkettőt. Olcsóbbak, mint a napelemes napelemek, és jelentős megtakarítást is jelenthetnek a lakástulajdonosok számára, mivel a fűtés, hűtés és vízmelegítés a leginkább energiaigényes folyamat a lakásban. A szoláris termikus rendszerek egyéb típusai közé tartozik a szoláris melegvíz-rendszer, a szolár medencefűtők és a napkollektoros térfűtők.
A szoláris melegvíz-rendszerek elnyelik a napsugárzást, és felhasználják a ház vízellátásának felmelegítésére. A medencékkel rendelkező háztartások tulajdonosai számára a napenergiával működő medencefűtők az otthoni napelemes rendszer másik energiatakarékos típusát jelentik, amely napsugárzást használ a víz melegítésére.
A szoláris térfűtők a szoláris melegvíz-rendszerekhez hasonló elven működnek (és jellemzően kombinálják velük). A napenergiával működő hűtőrendszerek esetében azonban, amelyek akár abszorpciós, akár nedvszívó rendszerek, ezek sokkal összetettebb kialakításúak.
Függetlenül a napelemes rendszer típusától, legyen az passzív vagy aktív, az otthoni zöldenergia-termelés, mint például a fent említett otthoni napelemes rendszer, kiváló módja a pénzmegtakarításnak és a környezet kímélésének.
Cikk forrása: https://ezinearticles.com/expert/Jimmy_Kuan_Siong_Khoo/1131070